تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
شنبه 28 خرداد 1390

شب را به صبح می رسانیم به قصد تهیه یک گزارش به مقصد جنوب شرقی ترین نقطه كشور ایران زمین یعنی شهرستان سرباز واقع در سیستان بلوچستان. فاصله  مرکز شهرستان یعنی سرباز تا مرکز استان یعنی زاهدان 501 کیلومتر است ۱۲۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان این شهرستان را از بین سایر شهرهای استان حائز اهمیت نموده است.

وجود رودخانه های پر آب و زمین های حاصل خیز و قابلیت های تاریخی و گردشگری دیگر پتانسیل های این شهرستان تازه تاسیس است و رودخانه سرباز از کوههای این منطقه سرچشمه می گیرد و به باهوکلات در قسمت بندر گواتر چابهار و بعد از آن به دریای مکران(عمان فعلی) منتهی می گردد.

تراكم آبادیها در مسیر این رودخانه و زمینهاى زراعى نشانگر وابستگی مردم به رودخانه سرباز است نقش این رودخانه در آبادانى زمینهاى حاشیه رودخانه و اشتغال مردمان آن به کشاورزی و وجود باغستانهای و نخل های انبوه بر ادامه حیات طبیعی و مردمی پررنگ و نمایان است.

شهرستان سرباز بدرستی توانسته سنبل سربازی سرفراز و رشید از استان باشد از مرزهای جنوبی استان و کشور پاسداری و حراست نماید و هرگز دشمنان تنوانسته اند پا را بر مرزهای موجود با وجود مردمانی غیور دراز نمایند.

شهرستان سرباز به لطف ظاهر غیر شهری اش و فاصله دور با مرکز استان هنوز عقاید و افکار مردمان منطقه بکر مانده و اکثر آئین های بومی و محلی شان در حال اجراست و فرهنگ آنها نسبت به سایر مناطق بلوچستان بکر و دست نخورده باقی مانده است.

اگر کسی قصد داشته باشد ریشه یابی دقیقی و زوایای مهم انسان شناسی را در قوم بلوچ بررسی نماید و در مورد زبان، فرهنگ و آداب و رسوم این قوم تحقیق نماید ابتدا بهترین جایی که به ذهن مردم استان و صاحب نظران بومی می رسد و آنرا پیشنهاد می دهند شهرستان نیکشهر و بعد از آن شهرستان سرباز است. چرا که زبان و فرهنگ مردم این مناطق اصیل باقی مانده و تا حدودی دستخوش تغییرات نگشته و نسبتاً مصون مانده است.

شهر راسک مرکز شهرستان سرباز شهری است که فقط نام شهر را به یدک می کشد اما در ظاهر تداعی گر فضایی روستا نشینی است و ساختار مسکونی منازل و ظاهر مردمان مهمان نوازش و زندگی بدور از هیاهوی امروزی آنان گویا همین مدعاست و بر جذابیت این شهر نیز تاثیر گذاشته است.

همین پایبندی به سنت ها و طبیعت بکر این منطقه است که آن را از سایر شهرهای بلوچستان متمایز نموده است. وارد ورودی شهر راسک مرکز شهرستان سرباز می شوی هیچ علائم و نشانی از شهر در نمای ظاهریش به چشم نمی خورد.

کوههای استوار با قامتی بلند و در اشکالی متفاوت ورود شما را به این شهرستان خوش آمد می گویند تا چشم کار می کند کوه است و تپه و طبیعت چشم نواز و دره و رودخانه و درختان وحشی پیرامون رودخانه ها. تفاوت مناطق کوهستانی بلوچستان و شهرستان سرباز بیش از هر چیز دیگری از سایر شهرهای کوهستانی کشور قابل توجه است.

سرباز در سال 79 با جدا شدن از شهرستان ایرانشهر به جمع سایر شهرستان های سیستان و بلوچستان پیوست این شهرستان تازه تاسیس معماری خانه های خشت و گلی با درهای تزئینی چوبی کنده کاری و منبت کاری شده و همچنین خانه های پلکانی اش در استان کم نظیر است شاید یکی از علل ساخت خانه ها بر روی تپه های نسبتاً بلند و حاشیه کوه های طویل و سربه فلک کشیده کمبود زمین مسکونی باشد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان سرباز نیز برابر با ۱۶۴٫ هزارو  ۶۹۵نفر بوده است این شهرستان دارای ۱۲۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان می باشد.

رودخانه سرباز و تمساح های پوزه کوتاه آن در سطح کشور شهره است این رودخانه بزرگترین رودخانه فصلی بلوچستان محسوب می شود.

زیست گاه طبیعی یکی از  کم نظیرترین موجودات وحشی حیات وحش کشور در رودخانه سرباز هر ساله گردشگران را به این منطقه فرا می خواند این موجود جذاب تمساح پوزه کوتاه و یا کروکدیل است که به زبان محلی آنرا «گاندو» می نامند.

به گفته ساکنین حاشیه رودخانه سرباز «گاندو» ها این موجودات وحشی و کم نظیر در مناطقی از هندوستان و پاکستان نیز زندگی می کنند و وجود این جانوران با ارزش در این منطقه آنرا با اهمیت نموده و دارای ارزش ملی و بین المللی است.
تاریخ ورود تمساح ها به این رودخانه مشخص نیست و اطلاعات ارائه شده در این زمینه که بتواند مشخص نماید این جانوران از چه زمانی در منطقه حضور داشته اند متناقض است و نمی توان به آن بسنده نمود.

بنا بر گزارش ها تمساحها بیش از 200 میلیون سال است که جزء سکنه زمین شده اند و 21 گونه و هفت زیرگونه آنها در سطح جهان شناسایی شده است که در سه خانواده قرار دارند.

                     

آب و هوای سازگار با کاشت میوه ها و درختان گرمسیری رونق خاصی به کشاورزی در این منطق بخشیده است معمولاً در فصول مختلف سال محصولات خاص مناطق گرمسیری همچون انبه ،خربزه درختی یا به عبارتی دیگر پاپایا،چیکو،زیتون محلی ، خرما وانواع مرکبات یافت می شود .

ارسال شده توسط روز در ساعت 06:00 ق.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب