تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
دوشنبه 9 خرداد 1390

wsqkokehordm7ehype6.jpg

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیکشهر در سیستان و بلوچستان از مسکوت ماندن یازده ساله طرح سوزن دوزی قرآن کریم بدلیل عدم تخصیص اعتبار خبر داد.

محمد انور بجارزهی گفت: در سال 1379 اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیکشهر طرح سوزن دوزی قرآن کریم را پیشنهاد کرد ودر همان سال این اداره سوره مبارکه حمد و ابتدای سوره مبارکه بقره را جهت نمونه سوزن دوزی کرده است.

وی افزود: به علت نبود نبود متوالی اجرای طرح و عدم تخصیص بودجه جهت ادامه روند کار طرح برای همیشه مسکوت ماند.

 

بجارزهی با بیان اینکه سوزن دوزی قرآن کریم با فونت 110 در حروف ابجد به نام مبارک حضرت علی (ع) می باشد خاطر نشان کرد: هر صفحه 8سطر و حدود 10آیه را در خود جای خواهد داد که برابر 645 صفحه خواهد شد و این برآورد با نگاهی به قرآن کریم با خط عثمان طه صورت گرفته که در آن هر صفحه 15 خط از آیات مبارک قرآن کریم جای گرفته است.

او اظهار داشت که سوزن دوزی قرآن کریم بر پارچه  هایی به اندازه (50/1*1) متری اجرا خواهد شد و در نهایت با جلد کلام ا... و صفحه اسامی سوزن دوزان که در صفحات جداگانه خواهند آمد حدود 650 صفحه خواهد شد.

بجارزهی هزینه دستمزد هر قطعه پارچه مخصوص سوزن دوزی به اندازه (50/1*1) مبلغ 000/000/2هزار ریال برآورد می گردد و هزینه مواد اولیه برای هر صفحه 000/500 هزار ریال، هزینه پارچه برای هر صفحه 000/1000هزار ریال، هزینه کارشناسی قرآن جهت صحیح نگاشته شدن قرآن کریم هر صفحه 000/1000 هزار ریال و کل هزینه طرح مبلغ 4میلیار و 275 میلیون ریال عنوان کرد.

به گفته وی به جرات می توان گفت که بیش از 90 درصد دختران و زنان شهرستان نیکشهر هنر ناب سوزن دوزی اصیل را  روزانه به روی پارچه های رنگارنگ پیاده می کنند و این هنر اصیل با رنگهای جذاب و متنوعش روح زندگی را در وجود آنها سبز می کند .

بجارزهی هنر سوزن دوزی را هنر رنگ و طراوت زندگی دانست افزود: چه خوب که این هنر ناب برای نگارش بهترین کلام زمین و آسمانها بکار برده شود و ماندگاری اش را با ماندگار ترین کلام تثبیت کند.

وی اظهار امیدواری کرد که با تامین اعتبار از سوی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی طرح را مجدداً فعال شود و نگارش قرآن سوزن دوزی  جهان آغاز گردد.

این مقام مسئول در پایان افزود: ما از کمک های نهادهای دولتی و کمک های مردمی که به قرآن کریم عشق می ورزند و توانایی کمک در این زمینه را دارند استقبال کرده و چشم براه یاری مردم ایران زمین هستیم.

شهرستان 200هزار نفری نیکشهر در 700 کیلومتری جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است و هنر سوزن دوزی از مهمترین صنایع دستی زنان این منطقه است.

ارسال شده توسط روز در ساعت 04:24 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب