تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
شنبه 19 فروردین 1391

روزدرآ: گرچه بیش از یک دهه است که پای اینترنت به ایران باز شده و تا حدودی طیف ها و اقشار مختلف مردم با آن آشنایی دارند اما آشنایی مردم بلوچ با دنیای بی انتهای مجازی با آنکه با تاخیری طولانی مدت انجام شد ولی با این وجود می توان سال نود را به بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ در دنیای مجازی نام نهاد.

آشنایی مردم بلوچستان به دنیای مجازی اندکی دیرتر از سایر نقاط کشور صورت گرفت و شاید این آشنایی عمومی عمرش کمتر از انگشتان یک دست قد ندهد و همین آشنایی امکانی را فراهم نمود برای آنانکه نه مطبوعه ای در دسترس داشتند برای نوشتن و نه رسانه ای تصویری برای بهتر معرفی کردن و شناساندن خود ، قوم ، فرهنگ و زبان خویش و نه جایی برای نشر افکار و عقاید شخصی اما همینکه اینترنت آمد فتح البابی شد برای آنان که مهجور مانده بودند تا از لاک محدودیت بیرون بیایند و از رازهای سر به مهر دنیایی دیگر که بس بی انتهاست و جذاب ،آگاه شودند و اینگونه شد بهار نویسندگان بلوچ در فضای مجازی شکل گرفت و شکوفه های بهاری از جای جای این منطقه سر از خاک مجازی بیرون آوردند.

بی گمان سال نود را می توان سال بهار نویسندگان بلوچ در دنیای سایبری دانست سالی که تلاش های زیادی توسط وب نویسان و نویسندگان بلوچ جهت جبران مافات صورت گرفت تا ثابت نمایند که «خواستن توانست است». در این رهگذر شاید نه تنها بتوان سال نود را به بهار نویسندگان و وب نویسان بلوچ لقب داد بلکه همین آستین بالا زدن ها جهت نوشت تلاش چشمگیر ژورنال ها و نویسندگان بلوچ را برای جبران یک عقب ماندگی باید ستود.

در طول این چند سال فقط قشر خاصی از مردم بلوچ بنا بر ضرورت و یا علاقمندی ورود به فضای مجازی را تجربه نموده بودند و اینترنت واژه ای ناملمو برای عام مردم بود تا اینکه اوایل سال گذشته ظهور جنجالی چند وبلاگ خبری که تابوهای موجود در بلوچستان را هدف قرار داده بودند، شروعی شد جهت خارج شدن اینترنت از انزوا و فراگیر شدن آن برای عام مردم.

کشاندن مباحث محفلی و غیر رسمی به اینترنت توسط وب نویسان بلوچ باعث جذب قشر سنتی و عام مردم به این فضا در جنوب بلوچستان شد و همین امر با استقبال گرم طیف های مختلف مردم همراه شد.

وبلاگ نویسان بلوچ با ورود به مباحثی که قبلاٌ حتی در محافل خصوصی و سنتی کمتر سخنی از آنها به میان می آمد و آن را تابو می دانستند با به چالش کشاندن معضلات و مشکلات اجتماعی متاع عرصه شده آنان خریداران بسیاری پیدا نمود.

طرح مباحث محفلی و شخصی جنجال ها و واکنش های مثبت و منفی را به همراه داشت تا جایکه نوعی ادبیات متفاوت را وارد فضای مجازی نمود و اینگونه شد نگاه عام مردم به سمت اینترنت جذب گردید و وبلاگ نویسی و اینترنت گل سر سبد مجالس و محافل سنتی گشت.

بعد از آن ، ورود نسبتاً موفق نویسندگان خوش فکر و تحولگرای بلوچ به فضای بی انتهای مجازی و طرح مباحثی با ایده های متفاوت به منظور رفع تحجر و به بوته نقد کشاندن سنت های غلط و ناهنجاری های رایج در جامعه شکل گرفت و استقبال نو اندیشان را به همراه داشت.

همین امر موجب شد تا استعدادهای پنهان آشکار شوند و افرادی بسیاری  به نقد با ناهنجاری های اجتماعی بروند  و این مهم زمینه ساز گفتمانی جدید در میان وبلاگ نویسان شد که طرح مباحث مختلف با چاشنی نقد رونق گیرد.

سال نود سال بود که با ظهور چند وبلاگ سقوط عرصه خاموشی و بی تحرکی در میان قشر تحصیلکرده و تحولگرای بلوچ را باعث شد و عرصه را برای حضوری طوفانی توام با مباحث و گرایشی نو در میان آنها ایجاد نمود.

ارسال شده توسط روز در ساعت 06:00 ق.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب