تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
شنبه 24 دی 1390

روزدرآ: می گویند که «هنرمند هر کجا رود قدر بیند و بر صدر نشیند» اما این روزها هنرمندان نه تنها قدر نمی بینند بلکه در قعر ناملایمتی ها می نشینند چرا که هنرمندان در بدترین شرایط معیشتی جان خود را از دست می دهند و سرمایه های این خطه از کشور به باد فنا می روند.

از قدم الایام گفته اند سالی که نکوست از بهارش پیداست اما بهار امسال بهاری بود که با درگذشت استاد ماشالله بامری و بعد از آن استاد غلامرسول دینارزهی به خزان موسیقی بلوچستان مبدل گشت و این سال آنطور که از بهارش پیدا بود نوید یک سال بد را برای هنرمندان این خطه می داد .

بعد از آن نیز مرگ به سراغ چند هنرمند دیگر از اهالی موسیقی بلوچستان و دست آخر  «موسی بلوچ» دونلی نواز چیره دست رفت تا در یک سال خانواده و اهالی بزرگ موسیقی بلوچستان شاهد از دست دادن چهارمین عضو برجسته خانواده خود باشد و به سوگ این دونلی نواز خوش آتیه بنشینند.

 

مرگ موسی بلوچ آخرین گرده های مرگ را بر پیکر نیمه جان موسیقی سنتی بلوچستان پاشید تا بار دیگر یکی از جذابترین آلات هنر موسیقی که در خطر انقراض است با کوچ یکی از دو نوازنده اش زنگ خطرهای زوال موسیقی و ساز دونلی را به صدا درآورد.

آنچه که در این میان قابل توجه و تاسف است پر پر شدن استعدادهای کشورمان در پی اموراتی خارج از مقام و منزلت یک هنرمند است چرا که درگذشت یک هنرمند برجسته و موسیقیدان با ذوقی مانند موسی بلوچ در حین مسافر کشی نه تنها درد آور است بلکه برای آنان که قصور نموده اند نیز شرم آور است.

چرا در کشوری که با این چنین عظمت، هنرمندش دغدغه نان داشته باشد و به خاطر روی آوردن به مشاغلی سخت و زیان بار که نه در توان اوست و نه در شانش جان بدهد هنرمندی که باید در فکر تولید آثار فاخر بدون هیچگونه دلمشغولی باشد چنین مظلومانه با خودروی پراید مرگ را تلخ تر از هر آنچه که تصورش را کرد به کام بچشد و به جان بپذیرد.

اما موسی و عیسی ها تا زنده بودند چنان سربلند از هنر خویش حراست نمودند که حتی در این راه کم نکشیده اند دردها و رنج ها و کم نچشیده اند مرارت ها و تلخی ها. ولی موسی و عیسی های این آب و خاک با سربلندی از این خاک رخت بربستند وآنچه که با مرگ موسی بلوچ و عیسی های بلوچ نمایان گشت مظلومیت هنرمند برای نان بود و به قیمت جان.

عکس: مربوط به آخرین اجرای موسی بلوچ در برج میلاد تهران

ارسال شده توسط روز در ساعت 03:30 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب