تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
شنبه 12 آذر 1390

مدتی پیش به اتفاق خانواده برای انجام برخی امورات خویش به یکی از کلانشهرهای معروف رفته بودیم و پوشش ما نیز همین پوشش محلی یعنی لباس بلوچی بود، نوع واکنش ها به لباس بلوچی متفاوت بود، عده ای ما را افغانی صدا می زدند و تعدادی نیز پاکستانی خطابمان می کردند و گروهی نیز از سر کنجکاوی می پرسیدند اهل کجا هستید؟ و یا اینکه افرادی دیگر در پس سکوت و با نگاه های معنادار بدرقه مان می نمودند.

خلاصه در این میان نیز بودند کسانی که می پرسیدند لباس و لنگ و کفش های محلی شما را می توان در کجای دنیا! یافت نمود و شاید هم علاقه مند بودند  برای تنوع و یا جلب توجه گه گاهی این نوع پوشش را انتخاب و تجربه نمایند.

اما وقتی پاسخ ما به همه آنها این جمله بود که ما«ایرانی هستیم و بعد بلوچ» واکنش ها نسبتاً یکسان بود و چهره ها شکل تعجب به خود می گرفت و یا باروش برای برخی ها بسیار سخت بود یعنی حتی تعدادی از این افراد نمی دانستند عده ای از هموطنانشان بلوچ هستند و با چنین پوشش و زبان خاصی!

اما برخی ها نیز اگر آشنا به واژه«بلوچ» بودند به لطف پخش فیلم هایی از رسانه ملی در سالهای نه چندان دور و به واسطه موضوع این فیلم ها یعنی قاچاق مواد مخدر ،ناامنی و شرارت می شناختند ما را اینچنین.

اما در پس این برخوردها در طول یک هفته ای شهر پرهیاهو، اندک کسانی نیز بودند که بطور گذرا و یا چند روز ،ماه وسال در بلوچستان تجربه بودن با بلوچ را داشته اند؛ فقط این عده از مرام، میهمان نوازی، صداقت و یا اینکه از فرهنگ و هنر این قوم حرف ها به میان می آوردند و خاطرات خوش بودن در آنجا را.

باری؛ در این رهگذر و در چند صد کیلومترها فاصله از آن شهر شلوغ قصه ها، هستند قومی در استانی بنام سیستان و بلوچستان و در منطقه ای وسیع بنام بلوچستان با پوششی متفاوت و زبانی خاص و فرهنگی متنوع که قلبشان آکنده از مهر مام وطن است که ایرانی بودن را اصلی اساسی می دانند.

و شاید باز هم روزگاری از آن مردمان شهر قصه ها گذر کسانی بیفتد اتفاقی در قطعه از این خاک پاک و تجربه چند صباح بودن را بنماید تا ما را غبار آلود نبیند و در پس پرده ننگرند و بداند بلوچ کیست و از کجا آمده است؟

نقاشی از: استاد مرتضی کاتوزیان

ارسال شده توسط روز در ساعت 12:46 ق.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب