تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
دوشنبه 7 آذر 1390

روزدرآ: آذر ماه امسال سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پرونده‌ای تحت عنوان «موسیقی اقوام ایرانی» به یونسکو فرستاده تا در فهرست میراث معنوی جهان به ثبت برسد.

در میان موسیقی اقوام مختلف ایرانی از جمله کرد،لر،گیلکی، ترک موسیقی بلوچ نیز به چشم می خورد موسیقی که طی سالهای اخیر بدلیل در پیش گرفتن سیاست های غلط و عدم توجه مسئولین بیش از هر زمان دچار رکود گشته و هنرمندان این عرصه در انزوای کامل به سر می برد.

به جرآت می توان موسیقی مردم بلوچ را به دلیل خاص و متفاوت بودن با موسیقی سایر اقوام ایرانی در زمره بهترین های موسیقی ایرانی قرار داد موسیقی که طی سالهای اخیر علی رغم بی مهری های متعدد توانسته شان و جایگاه خود را در میان انواع سبک های موسیقی همچنان حفظ نماید و در فیستوال های مختلف خارجی و داخلی گوی سبقت را از سایر رقیبان برباید.

به گفته کارشناسان و صاحب نظران این هنر، موسیقی بلوچستان علی رغم مهجور ماندن قابلیت های و پتانسیل های خوبی جهت قرار گرفتن در میراث معنوی یونسکو دارد و می طلبد با کار روی گونه های مختلف موسیقی بلوچ از زوال آن جلوگیری کرد.

طی سال های اخیر موسیقی بلوچستان فقدان بزرگان و اساتید صاحب نام و صاحب سبک بسیاری از جمله استاد کمالان هوت حماسی سرا،استاد غلامرسول دینارزهی موسیقی کلاسیک و استاد ماشاا... بامری در گونه صوت و فلکولور را تجربه نموده و این خود موسیقی بلوچ را در معرض خطر قرار داده است.

 با این وجود اندک شاگردان این اساتید از دست رفته در این عرصه کماکان فعالیت می نمایند تا چراغ کم فروغ موسیقی بلوچ با تحمل هزاران مشقت نیمه روشن باقی بماند.

اما امید می رود با قرار گرفتن موسیقی بلوچستان در میراث معنوی یونسکو توجه و مراقبت مسئولین از این هنر بیمار در دستور کار  قرار گیرد تا بیش از این شاهد زوال گنجینه های مادی و معنوی این مرز و بوم نباشیم.

ارسال شده توسط روز در ساعت 06:29 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب