تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
چهارشنبه 2 آذر 1390

روزدرآ: جای بسی خرسندی است که در میان نویسندگان و نخبه گان فعال جامعه بلوچ گفتمان نقادی و نقد نویسی زمینه ساز تعامل گشته و هر از چند گاهی نقد و بررسی مطالب منتشر شده در دنیای بی انتهای سایبری و نیز تحلیل و بررسی وقایع اتفاقیه این جمع را در شکل گیری یک گفتمان مفید و موثر وارد مرحله تازه ای نموده است.

چنین موشکافانه نگریستن به مطالب تولیدی نویسندگان بلوچ توسط مخاطبان خاص و چنان از سر شوق و ذوق و آگاهی همراه و هم گام نمودن مخاطبان عام موید آینده ای روشن و مسیری رو به تعالی برای این قشر و علاقمندان به آن در جامعه بلوچستان است.

در حالی که فهم و درک بالا و همراهی گروهی از مردم با نویسندگان، این طیف را برای نوشتن امیدوارتر ساخته و دامنه شیوع نوشتن را نیز بالا برده؛ کماکان ضرورت گفتمان نقد را نیز فراهم آورده است.

از یک سو این بینش و دانش و آگاهی موجود کار را برای صاحبان قلم اندکی سخت خواهد نمود و تبع آن رسالت را نیز سنگین تر از سویی دیگر توجه و حساسیت همه رهروان این راه پرفراز و نشیب را نیز بیشتر خواهد ساخت تا مطالب و یا مصائب را با وسواس و تدبیر خاص بر روی خروجی پایگاه ها و جایگاه های مخصوص از طرق مختلف چه در عرصه کتابت و یا انتشار و یا در فضای مجازی در تیررس تیز بین مخاطبان قرار دهند.

گفتمان نقد همواره امکان گفت و شنود نه صرفاً به معنای شنیدن بلکه بمنظور رفع معایب و مشکلات و دستییابی به راه حل جدید جهت برون رفت از وضعیت نامناسب را فراهم می آورد و راه را برای زدودن افکار کهنه و پوسیده و  از میان برداشتن چالش ها و باورهای غلط هموار می سازد.

همواره از تاریخ نامکتوب و فرهنگ شفاهی بلوچ تا روایت های اساطیری و قصه های عامیانه در این قوم چنین استنباط می شود که از گذشته تا به حال در جامعه سنتی بلوچستان فرهنگ نقدپذیری در طیف های مختلف بلوچ جایگاهی نداشته و شاید هم هرگز آن را برنمی تابیده و به همین دلیل است که افراد و شخصیت ها و در کل مردم بلوچ نقادان را موی دماغ خویش قلمداد می نموده اند و چنین فرهنگ نقد رو به انزوا رفته است.

به باور نگارنده همین طرز نگرش عامیانه ما نسبت به فرهنگ نقد پذیری و برنتابیدن فضای نقد در گذشته و حال جامعه بلوچ و همچنین برداشت های نادرست از این مقوله ؛ ما را دچار سکون و رکودی عمیق نموده و ذهنیت های غلط حاصل از آن بر مصائب و مشکلات ما افزوده است چرا که نقد یک شوینده قوی است و چرخ های محرک جامعه را به حرکت در می آورد و رشد و تعالی افراد و جوامع را موجب می شود.

شرایط کنونی جامعه ما بیش از پیش نیازمند نقد است و با گسترش سطح فکر و اندیشه شاید نیاز ما را به گفتمان نقد بیشتر ساخته که امید پذیرش این گفتمان در  جامعه کنونی بلوچ بخصوص در میان اهل علم و فرهنگ و ادب  بیشتر از سایر طیف های جامع احساس می شود.

ارسال شده توسط روز در ساعت 09:43 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب