تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
دوشنبه 17 مرداد 1390

روزدرآ: اگر اهل مطالعه هستید و ساکن استان سیستان و بلوچستان و نگاهی دقیق به محیط  رسانه ای آن بیاندازید بدون هیچ زحمتی در می یابید که فضای حاکم بر رسانه های استانی بس ناجوانمردانه زرد است و دنیای پیرامونش دیگر مثل گذشته آن اعتماد، جذابیت و صداقت را ندارد.

در آستانه روز خبرنگار در این نوشته بیش از هر چیز اول بار یک سوزن به خود می زنیم و بعد جوالدوزی به دیگران تا شاید بهتر بتوانیم اوضاع را به نقد بنشینیم و در کنار آن سعی خواهیم نمود از دایره انصاف خارج نشویم.  

انگار جای همه چیز عوض شده یا شاید حاشیه ها به متن آمده و متن ها به حاشیه رانده شده است؟ !کسی نمی داند چه بر سر عرصه اطلاع رسانی استانمان آمده که خبر و گزارش به کلی مفهوم خود را از دست داده و برخی از تحلیل ها و یادداشت های تولیدی رسانه ها از مطبوعات گرفته تا دنیای مجازی بوی شایعه،تهمت،تظاهر،تنش و هزاران درد و رنج دیگر می دهد.

عده ای از اهالی مطبوعات بخصوص آنانی که صاحب تجربه هستند و  به قول معروف پیراهنی بیشتر پاره نموده اند بهتر اوضاع و احول این روزهای رسانه در استان را درک می نمایند و می دانند که عرصه اطلاع رسانی چطور دچار روزمره گی و گرفتار کلیشه ها شده و این مشکل چطور به جایگاه و پایگاه و از همه مهمتر به اعتبار این عرصه ضربه وارد نموده است.

اگر نشریه های استانی را ورق بزنیم در می یابیم که اکثر مطالب منتشر شده مطالبی غیر مرتبط با استان است و دست اندرکاران و مسئولان صفحات، با کپی کردن مطالب از سایت ها زحمت نوشتن را از دوش خود برداشته اند و کار را برای خود آسان نموده و جذابیت را برای مخاطب کم.

این اقدام فقط با نیت پر کردن صفحه صورت می گیرد.خب پس اگر نشریه استانی است بیوگرافی فلان ورزشکار و نقد و بررسی فلان فیلم پرفروش و روش تهیه اسپاگیتی با قارچ برگر! در این روزنامه به اصطلاح استانی چه می کند؟

البته اوضاع و احوال پایگاههای اطلاع رسانی ،سایت ها و وبلاگ ها نیز بهتر از این نیست و در فضای مجازی نیز مشکل به همین قرار است و تب کپی پست نمودن مطالب غیر مرتبط استان در دنیای مجازی بیش از هر جا دیگر پررنگ تر است.

عده ای پا را از این نیز فراتر نموده و با کپی نمودن مطالب و عدم درج منبع و یا حتی در برخی موارد با سرقت مطالب دیگران به نام خویش به این بد اخلاقی های رسانه ای دامن می زنند. این را باید اضافه نمود که در این مورد دوستان تازه کار و  عده ای خاص بخصوص در فضای سایبری فقط مرتکب چنین عمل زشت می شوند.

گروهی دیگر اگر می نویسند با تخطی از قانون و سوء استفاده از فضای باز رسانه ای بخصوص در دنیای مجازی زمینه بهانه جویی برخی از فرصت طلبان را فراهم نموده و آب را به آسیاب دشمنان می ریزند و با راه اندازی یک مکان در اینترنت به هوچی گری پرداخته و از این طریق کسب شهرت می نمایند.

همچنین نادیده گرفتن زحمات شبانه روزی گروه کثیری از صادقان و خادمان عرصه اطلاع رسانی و همکاران ما در رسانه های مختلف استان چه در فضای مجازی و یا مطبوعات که با دستمزد ناچیز و حتی در برخی موارد رایگان به خدمت مشغول هستند،کم لطفی در حق آنهاست.

و در آخر روزنامه نگاری و عرصه رسانه جای خالی نمودن عقده های شخصی،جناهی و گروهی افراد نیست باید آنکه قلم بدست می گیرد اول بار تابع قانون باشد و بعد بی طرفی در نوشتن را رعایت نماید چرا که هوچی گری و سیاه نمایی ،یکطرفه قضاوت کردن کار اهالی رسانه نیست و در کنار عنصر دقت، امانتداری و صداقت همیشه سرلوحه کارمان باشد. همچنین باید حریم ها حفظ و ارزشها پاس داشته شوند و چارچوب کار نیز رعایت شود اگر فردی این معیارها را رعایت ننماید نمی توان خود را جزء اهالی رسانه بنامد.

ارسال شده توسط روز در ساعت 06:00 ق.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب