تبلیغات
روزدرآ (روچ درآتک)
دوشنبه 20 تیر 1390

هنر حصیر بافی در بلوچستان قدمتی به اندازه تاریخ این قوم دارد، این هنر سینه به سینه توسط شیرزنان ومردان به فرزندانشان منتقل شده است اما این صنعت جذاب چند صباحی است که بدلیل عدم توجه کاملاً با رکود مواجه شده و همچنان علی رغم جذابیت های فراوان و سودآور بودن این صنعت ناشناخته مانده است.

امروزه هنر حصیربافی وصنایع بومی ومحلی در كشورهای در حال توسعه رونقی جدی به خود گرفته و دولتمردان در این تكاپو به سر می برند كه چه باید كرد تا صنایع بومی ومحلی خود را به سمت جهانی شدن سوق دهند.

همانطور كه فرش در ایران توانست جایگاه خود را در جهان باز كند بدون شك سایر هنرهای بومی ومحلی و صنایع كم نظیر دستی در ایران نیز لایق جهانی شدن دارند و اما متاسفانه متولیان امر تاكنون آنطور كه باید وشاید است نتوانسته اند این صنایع منحصر بفرد را به جهانیان بشناساند.

استقبال بازارهای داخلی وخارجی از هنر حصربافی بلوچستان كه بصورت غیر قانونی خرید وفروش می شود حكایت از جذابیت و محبوبیت این صنایع بومی را در نزد اقوام مختلف دارد.

خرید وفروش انواع صنایع دستی در كشوهای همسایه و حاشیه خلیج فارس بازار پر رونق دلالان را كاملاً گرم نگه داشته و آنان با خرید اكثر صنایع بومی ومحلی و حصیربافی كه از جذابیت خاصی برخوردار است با نرخ بسیار پائین از تولید كنندگان خریداری و آنطرف مرزها با سود كلانی این محصول با ارزش را به فروش می ر سانند.

 سود این محصول نه عاید دولت می شود نه به جیب تولید كنندگانی كه همیشه مظلوم واقع شده اند، می رود.

مسئولین استان سیستان وبلوچستان با وجود وفور هنرهای مختلف دستی زنان از سوزن دوزی گرفته تا حصیربافی كه ریشه در تاریخ این منطقه دارد تاكنون برای معرفی چهره صنایع بومی ودستی منطقه نتوانسته اند گامی موثر بردارند.

هنر حصیربافی با قدمت و جذابیتی كه دارد می تواند نقش بسزایی در صنعت بی روح استان داشته باشد قطب تولید هنر حصیربافی در جنوب بلوچستان است و سود آن همچنان در جیب دلالان جای خوش كرده، تولید كنندگان حصیر كه اكثراً از افراد كم درآمد جامعه محسوب می شوند، این محصول با ارزش و یك هفته زحمات شبانه روزی خود را فقط ناچیز به دلالان می فروشند. 

اگر ادارات و سازمانهای مرتبط با خرید وفروش صنایع دستی مداخله می كردند و یا نظارت بر قیمتها می داشتند، این آشفته بازار چنین شاهد سردرگمی نمی بود و حاصل هنر دست هنرمندان این منطقه به تاراج نمی فت.

یک مسئول تعاونی حصیربافی در جنوب بلوچستان با بیان اینكه هنر حصیربافی بلوچستان لایق جهانی شدن است،خاطر نشان كرد: مسئولین باید توجه داشته باشند كه حصیربافان از قشركم درآمد وفقیر جامعه هستند واگروضعیت چنین پیش برود دیگر این هنر ناب كه در زمان پیامبران و حتی قبل از اسلام كاربرد زیادی داشته، به کلی منسوخ می شود.

وی گفت: در حال حاضر ادارات مختلف از تعاونی حصیربافان بدهكار هستند و تاكنون نسبت به پرداخت وجه خود هیچ اقدامی نكرده اند.

به گفته محمد رئیسی اكثر زنان روستایی وعشایری هنر دست خود را كه هر حصیر12متری زحمات یك هفته آنان است فقط با قیمتی ناچیز به فروش می رسانند.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت موجود و نابسامان حصیر بافان افزود: وقتی حصیربافان كه عمدتاً از قشر فقیر جامعه هستند، با بی توجهی روبرو می شوند، هیچ انگیزه ای برای آنان جهت گسترش وادامه این هنر باقی نخواهد ماند.

وی افزود: در صورت حمایت مسئولین صنایع دستی بخصوص هنر حصیربافی می تواند آینده روشن ودرخشانی داشته باشد.

رئیسی با بیان اینكه هنر حصیر بافی در نیكشهر فقط به حصیر(زیرانداز) محدود نمی شود افزود: جا دستمال كاغذی، گلدان، انواع اسبابازی كودكان، انواع كلاه ها، وسایل تزئینی منزل، جارو، كیف وكفش،قندان، جانمازی وجاكفشی فقط گوشه ای از هنر دست زنان ومردان حصیرباف است.

وی با بیان اینكه بلوچستان در زمینه هنر حصیربافی استعدادهای سرشاری دارد، خاطر نشان كرد: اگر حصیربافان حمایت نشوند و به این استعدادها توجه نشود و این هنرهمچنان با بی مهری وبی توجهی مسئولین روبرو شود، صنعت حصیر بافی رو به زوال نابودی می رود وتا چند سال دیگر اثری از آن در میان مردم دیده نخواهد شد.

وی با بیان اینكه اگر سرمایه گذاران شهرستانهای مختلف روی این هنر سرمایه گذاری كنند سود، كلانی عایدشان خواهد شد، افزود: با سرمایه گذاری سرمایه گذاران در این بخش هم حصیربافان دلگرم ی شوند و هم صنعت حصیربافی از این وضعیت و ركود نجات خواهد یافت و این امر تاثیر مثبتی بر اقتصاد استان خواهد داشت.

هنر صنایع دستی وحصیربافی بلوچستان كه مركز صنعت حصربافی و سوزن دوزی در جنوب استان بشمار می رود،جزء ظریف ترین صنایع حصیری کشور محسوب می شود.

نظیر رئیسی دیگر تعاونی دار جنوب بلوچستان علت اصلی این معضل را عدم حمایت مسئولین از حصیربافان عنوان كرد وگفت: در حال حاضر باتوجه به وضعیت كنونی حصربافان، ایجاد تعاونی ها در رفع این مشكل می تواند نقش سازنده ای داشته باشد.

به گفته وی در طول چند سال اخیر زنان ودختران بلوچ رغبتی جهت حضور در كلاسهای آموزشی حصیربافی نشان نداده اند و این برمی گرد به مشكلات زیادی كه خالقان این هنر اصیل با آن دست وپنجه نرم می كنند.

رئیسی افزود: وقتی زنان ومردان می بینند كه با حصیربافی تامین نخواهد شد و زحمات این هنر زیاد است ولی نرخ آن بسیار پائین، از این هنر فاصله می گیرند.

وی از سرمایه گذاران خواست در این زمینه سرمایه گذاری كنند تا سود حاصل  از هنر جذاب حصیربافی وصنایع دستی رونق بخش اقتصاد استان شود.

 

ارسال شده توسط روز در ساعت 04:56 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
روز درآ متولد شده تا ...
با بی طرفی و بدون وابستگی و گرایش به هیچگونه حزب و جناحی، کاملاً مستقل مسائل روز را تحلیل و بررسی نماییم، ما متولد شده ایم تا حرف حق را چنان بر زبان برانیم که رد پای هیچگونه انحراف ، تندروی و تعصب بی پایه و اساسی در قلممان بر جای نماند، ما آمده ایم تا نوک تیز این قلم را به ناحق بر کسی نشانه نرویم.
وبلاگ پیش و رو ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و پیشرفت های چشمگیر صورت گرفته دولت مردان در این خطه از ایران زمین یعنی بلوچستان،می کوشد کمی و کاستی های موجود را به خدمت آنها برساند و دولتمردان را جهت آبادانی ایران اسلامی یاری نماید.

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ؟
نویسندگان
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
بیانیه: واکنش ها در محکومیت فتنه گران وب نویس همچنان توسط بلاگرها ادامه دارد
نشست وبلاگ نویسان نیکشهری با هدف مقابله با شبهه وبلاگ نویسان هتاک و فتنه گر
او برود پیام تسلیت و تشریح سوابق درخشان استاد ارزانی خودتان باد!
بهار ژورنالیست ها و نویسندگان بلوچ و تلاش برای جبران مافات
یادداشت فانتزی/ در جوار دریای بی کران مکران چشم ها ستایش می کنند سرزمین سنگ و رنگ و چنگ را
«انتخابات» و «طایفه» این دو واژه نامترادف بهم و دیگر هیچ
شکایت تنها راه رهایی از انتقاد و یا اتهام نیست!
حکایت عجیب شورای فرا استانی و قصه غریب شهرداری ویژه
جدایی در لس آنجلس اشک در چشم مردم بلوچ
گرده های مرگ بر پیکر نیمه جان موسیقی بلوچستان پاشیده شد
زن عنکبوتی بلوچ محصول کدام تفکر و چه نوع دیدگاه؟
سومین شهردار پیشنهادی نیکشهر به استانداری معرفی شد
وب گردی برای ولگردی چرا و با چه هدف؟
سایه ابرهای تردید بر سر دو راهی نیکشهر-سرباز انبوه تر شد
بنیادگرایی در کمین بنیان خانواده های بلوچ
طراح قالب